Tax Update: Reguli aplicabile la schimbarea cotei de TVA incepand cu 01.01.2017

1. Cum se procedeaza daca s-a emis o factura inainte de livrare/prestare sau a fost incasat un avans si a intervenit schimbarea cotei ?

  • REGULA DE BAZA: Cota aplicabila este cea de la fapt generator (adica de la data livrarii, data prestarii), conform art. 291 (4).
  •  EXCEPTII DE LA REGULA DE BAZA, conform art. 291 (5)
    • Daca se emite factura inainte de faptul generator, atunci se aplica cota de la data facturii;
    • Daca se incaseaza un avans inainte de faptul generator, atunci se aplica cota de la data incasarii avansului.
  • In cazul schimbarii cotei, se va proceda la regularizare pentru a aplica cota in vigoare la data livrarii/prestarii, conform 291 (6).
    • Regularizez in sensul aplicarii cotei de la data livrarii, deci stornez prima factura si repun INTEGRAL cu cota de la data livrarii.

Exemplu:

Citește mai mult